Domovská stránka » Podnikání » PETR LUDWIG VÍ, JAK NEZTRÁCET ČAS
  • efektivita

    PETR LUDWIG VÍ, JAK NEZTRÁCET ČAS

    Nejčastěji řešíme boj s prokrastinací v práci, s vedením pak pracujeme na správném leadershipu – jak vytvářet příjemné pracovní prostředí.

    Petr Ludwig se o správné hospodaření s časem a vrozeným talentem začal zajímat deseti lety. „Řešil jsem nečekaný zdravotní problém a uvědomil jsem se, že nejhodnotnější věcí v životě je právě čas. Nedá se vrátit, vypůjčit ani někam uschovat. A právě hlavním nepřítelem využití času smysluplně je prokrastinace, chorobné odkládání úkolů a povinností,“ vzpomíná Ludwig.

    Prokrastinace v práci
    To, co se naučil, nyní předává zaměstancům velkých bank nebo softwarovým vývojářům. „Nejčastěji řešíme boj s prokrastinací v práci, s vedením pak pracujeme na správném leadershipu – jak vytvářet příjemné pracovní prostředí. Spokojení lidé jsou v práci výrazně efektivnější, kreativnější a dlouhodobě dosahují podstatně lepších výsledků.“ Školení ale nejsou určená jen pro celé týmy. I jedinci se mohou přihlásit na pětitýdenní kurz, který je naučí pracovat efektivně s časem a nasměruje je k osobnímu rozvoji.

    Trénink mozku
    Jedním z úspěchů Petra Ludwiga je i kniha Konec prokrastinace, kterou vydal před třemi lety. Přestože tvrdí, že prokrastinaci nelze porazit jednou provždy, lze ji výrazně omezit. „Aktuální výzkumy ukazují, že mozek se dá dlouhodobým tréninkem přeučit. Je takzvaně neuroplastický. Pokud některou část trénujeme, zesiluje podobně jako svaly.“ Nyní uvažuje o pokračování knihy, které se zaměří na hledání osobního naplnění.

    Motivace
    Jak nalézt v práci vnitřní naplnění? „Hezky to popisuje přísloví, že i cesta může být cíl. Krásný příklad je Jaromír Jágr, který miluje hokej a jako vedlejší produkt vyhrává medaile. Kdyby se orientoval na medaile a proces by ho nebavil, nikdy by jich nedosáhl. Přes sto studií také ukázalo, že daleko lépe než vnější motivace funguje motivace vnitřní. Její základ je to, že se člověk sám rozhodne, že tu věc chce dělat a zapojí svoje silné stránky do něčeho smysluplného,“ dodává Ludwig.

    Za nejdůležitější vlastnosti pro osobní rozvoj považuje Petr Ludwig kreativitu, sílu vůle, odvahu, pečlivost a komunikativnost.

    Za nejdůležitější vlastnosti pro osobní rozvoj považuje Petr Ludwig kreativitu, sílu vůle, odvahu, pečlivost a komunikativnost. Pak dodává, že podle přední psycholožky Carol Dweckové nejde o vrozené, ale naučitelné vlastnosti. Její výzkumy mimo jiné ukazují, že lidé mají podléhají jednomu ze dvou typů myšlení: „Dwecková je definuje jako fixní myšlení a růstové myšlení. První vede k depresivním tendencím a neúspěchu. Druhý naopak ke spokojenosti a výrazně lepším výsledkům jak osobním životě, tak v kariéře.“

    Vize, odvaha, disciplína
    Chcete začít podnikat? Ludwig v tomto případě vyzdvihuje tři klíčové rysy: silnou vizi, odvahu a disciplínu. „Sám vidím ideál v takzvaném systematickém pankáči. Je to člověk, který je kreativní, ale zároveň má pořádek ve věcech a dokáže nejen mluvit, ale i dotahovat.“ Petr Ludwig ovšem doporučuje budovat zdravou sebedůvěru ruku v ruce s pokorou. „Znalost vlastních silných stránek je pro úspěch klíčová. Na druhé straně falešné sebevědomí značí stav, kdy nekompetentní člověk považuje sám sebe za kompetentního. Hezky to vyjádřil Charles Darwin, který řekl, že ignorance častěji než inteligence plodí sebevědomí.“

    Další článek