Domovská stránka » Zodpovědná společnost » PODMÍNKY PRO ŽENY VE VĚDĚ JSOU PŘÍZNIVÉ
 • Zodpovědná společnost

  PODMÍNKY PRO ŽENY VE VĚDĚ JSOU PŘÍZNIVÉ

  ženy ve vědě
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock
  ženy ve vědě
  Ve spolupráci s:
  Adobe Stock

  V libereckém Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace tvoří ženy 50 % zaměstnanců, ve vědeckých a výzkumných pozicích je jich celkově 42 %. Jaká opatření bylo nutné udělat a co přinesla?

  ALENA KÁBOVÁ

  HR ředitelka CXI

  Jaké je zastoupení žen na univerzitě a jaké na vašem pracovišti? 

  Na Technické univerzitě v Liberci bylo v roce 2021 zastoupení žen 54 %. U nás na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace to bylo „jen“ 50 %. Když se ale zaměříme na pracovníky vědy a výzkumu, poměr zastoupení je prakticky vyvážený. Žen vědkyň je napříč libereckou univerzitou 41 %, na našem Ústavu 42 %. 

  Podmínky pro ženy ve vědě na CXI TUL jsou opravdu příznivé – máme tu zkrácené úvazky, pružnou pracovní dobu, práci umožňujeme i z domova. Řada benefitů je navržena přímo pro rodiče s dětmi. Zaměstnanci mohou využívat univerzitní mateřskou školku nebo hlídání mladších dětí v dětském koutku. 

  Obhájili jste ocenění HR Award. Co vás motivovalo? 

  Od roku 2018 realizujeme projekt OP VVV s názvem Mechanismy řízení CxI TUL s důrazem na zvýšení kvality výsledků R&D&I činností, jehož součástí byla také ambice získat prestižní ocenění HR Award. Chceme, aby se u nás zaměstnanci cítili dobře a měli možnost se rozvíjet. Dále se chceme stát atraktivním pracovištěm pro kvalitní výzkumné pracovníky ze zahraničí, a právě k tomu by nám ocenění HR Award mohlo pomoct. 

  Jaké dopady má váš zodpovědný přístup?

  Zaměřili jsme se na zlepšení procesů na CXI a vsadili jsme na komunikaci, do které vkládáme nemalé úsilí. Několikrát ročně se setkáváme osobně při diskuzích a každý rok organizujeme průzkum spokojenosti zaměstnanců. 

  ženy ve vědě
  Foto: CXI TUL

  Co pro vás znamená diverzita a jakým způsobem ji podporujete?

  Diverzita pro nás znamená rovné příležitosti. Technická univerzita v Liberci má také od roku 2022 Plán genderové rovnosti. Zároveň spolupracujeme s organizací Gender Studies o.p.s. na projektu „Na 1 lodi – podpora rovných příležitostí ve firmách“. 

  Co je pro ženy ve vědě důležité? Co je motivuje?

  Důležitá je podpora ze všech stran: podpora „systému“, podpora vedoucího, podpora týmu, podpora rodiny. Všechny tyto aspekty jsou zásadní pro jejich motivaci a kvalitní výkony. Proč je někdo výzkumným pracovníkem? Protože ho věda a výzkum naplňují. A našim úkolem je tento pocit podporovat.

  V týmu Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (zkráceně CXI) působí vědkyně v přírodovědných a technických oborech (biologie, mikrobiologie, chemie, biotechnologie, ochrana životního prostředí, fyzikální měření) a často se podílí na mezioborovému výzkumu. Vybíráme alespoň některé z našich úspěšných vědkyň:
  doc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D., M.Sc. (aplikace nanovláken pro ochranu životního prostředí)
  Ing. Miroslava Rysová Ph.D. (nanovlákna v regenerativní medicíně – kryty pro hojení ran)
  Mgr. Kateřina Černá, Ph.D. (výzkum úložišť radioaktivních odpadů)
  Ing. Darina Jašíková, Ph.D. (experimentální mechanika tekutin, fyzikální měření za pomocí laserů)

  Další článek